Mam implant i co dalej

Implant stomatologiczny to rodzaj specjalnej śruby, która wkręcona w kość szczęki lub żuchwy zastępuje korzeń brakującego zęba, bez zbędnego szlifowania i ingerowania w sąsiadujące zdrowe zęby. 99 % wszystkich implantów to implanty tytanowe.

Implanty stomatologiczne po umieszczeniu w kości szczęki i żuchwy zrastają się z nią. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu. Po okresie zrośnięcia osadzony implant staje się  fundamentem dla protetycznego uzupełnienia.

Na implancie za pomocą (specjalnych) łączników protetycznych osadzana jest korona lub most. Elementami łączącymi protezy z implantami są specjalne  – lokatory, belki lub teleskop. Standardowo stosuje się łączniki tytanowe lub równie wytrzymałe, ale bardziej estetyczne łączniki cyrkonowe.

Na implantach osadza się korony,  w przypadku przednich zębów – ze względu na wysoką estetykę – są to najczęściej korony cyrkonowe. Korona cyrkonowa jest najbardziej zaawansowanym technologicznie osiągnięciem współczesnej stomatologii.

Jeśli brakuje Ci pojedynczego zęba…

Implant zastępuje brakujący korzeń zęba pozostawiając sąsiadujące zdrowe zęby nietknięte. Implant działa jako podparcie dla korony przenosząc siły gryzienia na kość zapobiegając jej zanikowi.

    

W przypadku tradycyjnych metod, dwa zdrowe sąsiadujące z brakiem zęby muszą zostać oszlifowane aby utrzymać most. Utrata naturalnej struktury zęba jest nieodwracalna. Ponadto może dochodzić do zaniku kości ponieważ most nie przenosi sił gryzienia na kość.

    

Jeśli brakuje dwóch lub większej ilości zębów…

Często dochodzi wtedy do nieprawidłowego ustawienia pozostałych zębów, a także do zaniku kości. Z punktu widzenia funkcji oraz fizjologii wolne przestrzenie powinny zostać zamknięte tak szybko, jak to możliwe.

Zaletą mostów na implantach jest to, że zdrowe zęby sąsiadujące pozostają nietknięte. Implant ponadto działa jako podparcie dla korony przenosząc siły gryzienia na kość, zapobiegając jej zanikowi.

    

W przypadku bezzębia…

W pewnych sytuacjach, gdy tradycyjna proteza ma problemy z dopasowaniem i utrzymaniem, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się rekonstrukcja wyjmowana oparta na implantach.

      

  • Proteza oparta na implantach może zapewnić lepsze dopasowanie oraz wyższą stabilność niż rozwiązanie konwencjonalne.
  • Implanty pełnią rolę zakotwienia dla precyzyjnych elementów retencyjnych umocowanych w protezie.
  • Istnieją różne rodzaje elementów i systemów retencyjnych wszystkie działające z korzyścią dla utrzymania protezy.
  • Proteza jest wyciągana dla przeprowadzenia codziennych zabiegów higienizacyjnych.

Nawet jednak najlepsza tradycyjna proteza zawsze będzie ciałem obcym w Twoich ustach, wymagając szczególnej pielęgnacji. Alternatywą do wyjmowanej protezy jest pełna rekonstrukcja wszystkich zębów na implantach. Taka proteza (mocowana na stałe) jest wygodna i komfortowa, pozostaje bezpiecznie na miejscu, wygląda naturalnie i wymaga mniej uwagi.

      

Nasi eksperci

Bernard Zadrożny, dobry implantolog warszawa, implanty warszawa

Lek. stom. Bernard Zadrożny
Ekspert w zakresie: implantologia, chirurgia, implantoprotetyka

Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1999 roku czynnie zajmuje się implantologią stomatologiczną. Jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej. W 2009 roku uzyskał tytuł implantologa na Uniwersytecie we Frankfurcie. Uczestniczył w wielu konferencjach i kursach w Polsce i za granica m.in. w Szwecji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W 2012 ukończył studia masterskie o profilu implantologicznym na Uniwersytecie we Frankfurcie. Posiada doświadczenie kliniczne w wielu systemach implantologicznych. Jego główne zainteresowania zawodowe związane są z tematyką zaawansowanej chirurgii implantologicznej, technik augmentacyjnych oraz różnych sposobów rehabilitacji protetycznej Pacjenta.

Dariusz Ćwik, protetyka warszawa, dobry protetyk

Lek. stom. Dariusz Ćwik
Ekspert w zakresie: protetyka, implantoprotetyka, endodoncja

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Stale poszerza swoją wiedzę, biorąc czynny udział w licznych szkoleniach i konferencjach stomatologicznych rozwijających przede wszystkim umiejętności praktyczne. Szczególnie interesuje się nowoczesnym leczeniem protetycznym oraz endodoncją (leczenie kanałowe). W Luxdentic zajmuje się protetyką stałą (korony, mosty protetyczne, licówki, wkłady koronowo-korzeniowe lane i z włókien szklanych), ruchomą (protezy szkieletowe i osiadające), implantoprotetyką (korony i protezy na implantach), jak również leczeniem bruksizmu (zgrzytanie zębami). Swoim Pacjentom zapewnia najwyższą jakość usług oraz indywidualne podejście. Prywatnie wielbiciel aktywnego wypoczynku, w tym piłki nożnej. Wolny czas spędza podróżując po ciekawych zakątkach Polski i świata.

Zapisz się na konsultację