Najczęstsze pytania

Implanty można wszczepić podczas tego samego zabiegu chirurgicznego, w którym usuwa się ząb lub po urazie albo po upływie jakiegoś czasu bez zęba, nawet przez lata. Zawsze będzie to zależało od stanu zdrowia pacjenta i zadecyduje o tym lekarz specjalista.

Choroby takie jak cukrzyca, osteoporoza nie stanowią zawsze bezwzględnych przeciwwskazań i o ile są chorobami kontrolowanymi przez lekarza, dlatego też należy poinformować o nich specjalistę, aby ten mógł podjąć prawidłową decyzję.

W przypadku kobiet w ciąży może być zalecane zaczekanie i wszczepianie implantów po porodzie, chociaż to będzie zależało od czasu potrzebnego na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów i od stopnia zaawansowania ciąży. W każdym przypadku decyduje lekarz specjalista.

Wszczepienie implantu trwa około 1 godziny. Czas trwania całego zabiegu zależy od liczby implantów. Długość dalszego leczenia zależy od potrzeb Pacjenta, w tym między innymi od warunków kostnych Pacjenta czy planowanej liczby wszczepianych implantów. W niektórych sytuacjach zabieg będzie można przeprowadzić w ciągu jednego dnia a w innych potrzeba będzie kilku miesięcy. Najważniejszą rzeczą jest prawidłowa integracja implantu z kością (osseointegracja).

Zabieg wszczepienia implantu nie jest bardziej bolesny od typowych zabiegów stomatologicznych i może zostać przeprowadzony przy znieczuleniu miejscowym, a niekiedy z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Istnieje możliwość wystąpienia niewielkich obrzęków, ale dolegliwości z nimi związane są porównywalne z tymi po standardowym zabiegu usunięciu zęba. Kiedy działanie znieczulenia zacznie ustępować można odczuwać jakiś rodzaj lekkich dolegliwości, może wystąpić stan zapalny lub siniaki. Te dolegliwości można złagodzić stosując powszechnie dostępne leki i Pacjent może wrócić do funkcjonowania w normalny sposób jeszcze tego samego dnia po zabiegu lub po kilku dniach od zabiegu.

Podczas procesu zachodzącego po wszczepieniu implantów należy unikać sytuacji zagrażających leczeniu, czyli zakażeń i palenia papierosów. Prawidłowa higiena i dbałość o zdrowie przyzębia pozwolą uniknąć wystąpienia zakażeń. Palacze narażeni są na większe ryzyko zaburzenia procesu osseointegracji (integracja implantu z kością), ponieważ tytoń zwęża naczynia krwionośne, co powoduje zmniejszenie dopływu krwi i tym samym zaburzenie normalnego procesu osseintegracji i zwiększa ryzyko nieudanej integracji implantu. Nadmierny nacisk na niedawno wszczepiony implant może spowodować jego przemieszczenie i zakłócenie procesu osseointegracji, z tego względu należy bardzo zwracać uwagę na przestrzeganie diety wskazanej przez specjalistę.

Nie, różnica jest niemal niewyczuwalna.

Nie. Praktycznie niemożliwe jest odróżnienie zęba naturalnego od zęba wspieranego implantem dentystycznym, prawdopodobnie sami Państwo znają osoby noszące implanty tego Państwo nie zauważyli.

Nie. Implanty dentystyczne są wykonane z tytanu i nie są wykrywane przy użyciu tych systemów.

Tytan, z którego produkuje się implanty dentystyczne jest metalem, który nie wykazał żadnej reakcji toksycznej ani drażniącej żywe tkanki, co znaczy, że organizm nie rozpoznaje go jako ciała obcego, stąd też wystąpienie reakcji odrzucenia lub reakcji alergicznej na ten rodzaj materiału jest praktycznie niemożliwe.

Zależnie od kraju, najczęściej robią to odontolodzy, stomatolodzy i chirurdzy szczękowo-twarzowi, którzy są jedynymi specjalistami dysponującymi szeroką wiedzą w zakresie anatomii, farmakologii i implantologii. Żadne inne osoby nie mają kwalifikacji do wszczepiania implantów dentystycznych.