Aby mieć piękny uśmiech, niezbędna jest regularna higiena jamy ustnej. Codzienne czyszczenie, używanie nici dentystycznej i płukanie mogą jednak nie wystarczyć. Dlatego w  utrzymaniu zdrowia i higieny tak ważne są regularne wizyty i przeglądy stanu zębów, a także zabiegi pomagające zabezpieczyć zęby przed próchnicą.

Zaliczamy do nich:

  • piaskowanie – czyszczenie zębów z osadu nazębnego,
  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego,
  • fluoryzacja,
  • lakowanie.

Piaskowanie

Zabieg piaskowania usuwa osad nazębny i przebarwienia spowodowane przez m.in.: palenie tytoniu, kawę, herbatę, napoje. W zależności od stanu uzębienia należy go wykonywać co kilka miesięcy.

Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu, w którym mieszany jest dwuwęglan sodu, woda i powietrze. Taka mieszanka, wydostając się pod dużym ciśnieniem ze specjalnej  końcówki, pozwala na skuteczne usuwanie osadów z powierzchni szkliwa.

Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący do wybielania zębów i  skalingu.

Skaling

Usuwanie kamienia nazębnego – skaling – to zabieg konieczny ze względów higienicznych i estetycznych. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku zmian zapalnych dziąseł, nawet 3-6 razy w roku.

Usuwanie kamienia nazębnego w jego wczesnej postaci chroni zęby przed dalszym odsłanianiem szyjek zębowych, dlatego skaling jest zalecany dla osób ze skłonnością do paradontozy.

Fluoryzacja

Po profesjonalnym czyszczeniu zębów wskazane jest lakierowanie zębów. Lakierowanie fluorem (fluoryzacja) wzmacnia zęby i powoduje większą odporność na próchnicę. Profesjonalna fluoryzacja powinna być wykonywana przynajmniej dwa razy do roku.

Lakowanie

Lakowanie zębów to zabieg polegający na wypełnieniu szczelin na powierzchniach zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją zawierająca związku fluoru.

Lakowanie eliminuje ryzyko rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach i zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy. Aby zabieg był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, najlepiej u dzieci w wieku 6 – 8 lat. U dzieci starszych, w wieku 11 – 13 lat, lakuje się też stałe zęby trzonowe.

Kolorowy lak jest dobrze widoczny i można go łatwo kontrolować podczas standardowego badania stomatologicznego. Prawidłowo nałożony lak utrzymuje się przez kilka lat, wymaga jednak okresowej kontroli.