Pytania i odpowiedzi

Zapraszamy do zapoznania się z często pojawiającymi się pytaniami ze strony naszych Klientów:

Strach przed dentystą – DENTOFOBIA

Każdy zabieg, przy obecnych metodach leczenia powinien być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a moment podawania znieczulenia można również przeprowadzić bezboleśnie.

Podczas wizyty mały Pacjent może umilać sobie czas oglądając wybraną  przez siebie bajkę na ekranie umieszczonym przy fotelu. Stosowane są także różne sposoby motywowania dzieci do wizyt, polegające na przykład na nagradzaniu po zabiegu prezentem w postaci zabawki. Dziecko nie leczone „na siłę”, w miłej atmosferze i bezboleśnie, chętnie odwiedza swojego stomatologa.

To, że boimy się dentysty jest jedną z głównych przyczyn utraty zębów. Strach przed wizytą u stomatologa, czyli dentofobia, powoduje, że nasza wyobraźnia podsuwa nam najprzeróżniejsze scenariusze, które powodują, że niechętnie decydujemy się na leczenie stomatologiczne, mimo, że całkowicie odbiegają one od rzeczywistości. Według badań przeprowadzonych przez socjologów ten problem dotyczy aż 80% społeczeństwa.

Stres towarzyszący wizycie u stomatologa jest wzmagany przez dyskomfort związany z długim oczekiwaniem pacjenta pod drzwiami gabinetu, zza których słychać nieprzyjazne dźwięki przyrządów dentystycznych. Dlatego niezmiernie ważne jest zadbanie o komfort pacjenta jeszcze zanim wejdzie do gabinetu. Dobrze jest, gdy pacjent oczekuje na wizytę w wygodnej i przytulnej poczekalni, w której może uprzyjemnić sobie czas oczekiwania czytając dostępną tam prasę lub oglądając telewizję.

Pacjent odczuwa strach przed stomatologiem wszystkimi zmysłami, także węchem. Dla niektórych pacjentów czynnikiem stresującym może być specyficzny dla gabinetów stomatologicznych zapach. Z tego też powodu gabinety stosują środki zapachowe, aby także w tej sferze pacjent poczuł się komfortowo.

Przede wszystkim nie sadzamy pacjenta od razu na fotelu dentystycznym. Leczenie poprzedza szczegółowy wywiad przeprowadzany przy biurku lekarza. Pozwala to lepiej zrozumieć potrzeby pacjenta i dostosować do nich sposób leczenia. Po wykonaniu zdjęcia pantomograficznego podczas  rozmowy lekarz informuje pacjenta o planie i kosztach leczenia, a pacjent może zapytać o przebieg zabiegu i możliwości uśmierzenia bólu. To pozwala pacjentowi poczuć się pewniej i bezpieczniej.

Na samopoczucie pacjenta wpływa również personel, z którym ma do czynienia. Chodzi tu nie tylko o lekarzy stomatologów. Ważne jest aby przy pierwszym kontakcie dać pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Kompetentny i uprzejmy personel przychodni to jeden z ważnych czynników tworzenia przyjaznej atmosfery przed i po wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Stomatologia a zdrowie ogólne 

Stan zębów w bardzo znaczący sposób wpływa na to jak funkcjonuje cały organizm. W medycynie wszystko łączy się ze sobą. Także stan naszej jamy ustnej, próchnica, choroby dziąseł mogą wpływać na funkcjonowanie innych narządów. Nic nie pozostaje bez związku. W ustach znajdują się miliony bakterii, z których większość jest obojętna dla naszego organizmu. Niestety niektóre z nich mogą powodować stany chorobotwórcze.

Najbardziej negatywny wpływ na stan całego organizmu mają próchnica i stany zapalne dziąseł, będące skutkiem np. nieusuniętego kamienia nazębnego. Inne powody to np. nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. Zęby po takim leczeniu mogą nie boleć i nie dawać żadnych oznak tego, że w środku dzieje się coś złego. Cały szereg niedobrych zmian rozwija się przez lata i dopiero podczas kontroli dowiadujemy się, że ząb, o którym myśleliśmy, że jest zdrowy, jest de facto zmieniony chorobowo. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być także korzenie zębów, tkwiące w dziąsłach, a nadające się do usunięcia.

Ważne jest, aby leczenie kanałowe zębów odbywało się przy zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia i nowoczesnych urządzeń rentgenowskich. One pozwalają wcześnie wykrywać zmiany chorobotwórcze. Ważny aspektem są także uzupełnienia protez ruchomych, które powinny być co pięć lat wymieniane.

Zmiany w naszych zębach mogą wpływać na przykład na stan naszego serca i mogą powodować miedzy innymi zapalenie wsierdzia. Jest naukowo udowodnione, że u osób mających popsute zęby ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta do 200 procent!

Aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami, należy podejść do leczenia zębów kompleksowo. Co oznacza, że pierwszą rzeczą jaką powinno się wykonać w trakcie wizyty w gabinecie jest zdjęcie rentgenowskie całego uzębienia. To jedyny sposób, aby prawidłowo postawić diagnozę. Często zdarza się, że pacjenci trafiają do gabinetu z, wydawać by się mogło, błahych powodów, dopiero zdjęcie rentgenowskie daje obraz tego, jakie zmiany zaszły w uzębieniu.

Leczenie stomatologiczne a ciąża

Kobiety w ciąży można leczyć stomatologicznie pod warunkiem, że ich ciąża nie jest zagrożona i lekarz ginekolog nie postanowi inaczej. Przyszła mama bez obaw może poddać się takim zabiegom, jak leczenie zachowawcze, kanałowe  i inne z zastosowaniem znieczulenia miejscowego odpowiednio dostosowanego do jej stanu. Może również usunąć ząb czy też pozbyć się kamienia nazębnego.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykonanie wszystkich zabiegów stomatologicznych jeszcze przed planowaną ciążą. Istnieją bowiem zabiegi, których nie należy wykonywać w trakcie jej trwania. Jednym z nich jest badanie RTG. Wykonanie tego zabiegu jest praktycznie niemożliwe, ponieważ płód znajdujący się w łonie matki nie powinien być narażony na promieniowanie rentgenowskie. Dlatego też, jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, niezwłocznie powinna powiadomić o tym personel przed wykonaniem takiego badania. Brak diagnostyki RTG powoduje, że o wiele trudniej jest sprawdzić co dzieje się w jamie ustnej.

Z pewnością o wiele lepiej jest poddać się określonym zabiegom stomatologicznym podczas ciąży, niż przez dziewięć miesięcy chodzić z niewyleczonymi stanami zapalnymi, które mogą wpłynąć negatywnie na płód i przebieg ciąży. Oprócz tego, młoda mama będzie zaabsorbowana nowymi obowiązkami związanymi z przyjściem na świat jej dziecka, dlatego też ostatnią rzeczą, o której pomyśli, to pójście do gabinetu stomatologicznego.Istnieje możliwość diagnozy bez wykonywania zdjęć rentgenowskich. Wówczas  używa się przyrządu zwanego endometrem, który w sposób elektroniczny, bez promieni rentgenowskich pozwala na pomiar zęba w sposób bezpieczny i bezinwazyjny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Badania naukowe wykazały, że ubytek wapnia z organizmu matki nie jest bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy i innych problemów z zębami. Najczęstszą przyczyną zniszczenia zębów po ciąży są poranne mdłości. Kobiety, które często wymiotowały, narażały na zniszczenie szkliwo zębów przez działanie kwasu żołądkowego. Podczas ciąży całkowitej zmianie ulega także gospodarka hormonalna kobiety. Fakt ten może wpływać na stan dziąseł (przerost, obrzęk, krwawienia).

Kobiety te mogą poddać się zdecydowanej większości zabiegów stomatologicznych, łącznie z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Po jego użyciu wskazane jest jednak zrobienie kilkugodzinnej przerwy w karmieniu dziecka.

W nagłym wypadku

Przed wyjazdem warto udać się na kontrolną wizytę do stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia. Dobrze jest także wykonać zdjęcie rentgenowskie – pokaże obraz całego uzębienia.

Fakt, że po zażyciu środka przeciwbólowego ból zęba minął, nie oznacza wcale, że nie dzieje się z nim nic złego. Środki przeciwbólowe pomagają przezwyciężyć dyskomfort wywołany bólem, natomiast nie eliminują jego przyczyn. Aby lepiej zidentyfikować źródło bólu powinniśmy obserwować także jak nasze zęby reagują na ciepłe, zimne czy słodkie potrawy i napoje.

Stomatologia w różnych krajach jest na różnym poziomie. Mowa tutaj nie tylko o poziomie leczenia, ale także poziomie dbałości o higienę. Dlatego by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek warto zrobić przegląd uzębienia na jakiś czas przed wyjazdem, by w razie ewentualnych ubytków, był czas na ich wyleczenie.

Gdy nie można ani przełożyć ani odwołać podróży zagranicznej warto zdecydować się na leczenie ekspresowe (jednoetapowe). Obecnie dentyści dysponują zarówno narzędziami, jak i środkami medycznymi, które dają możliwość wyleczenia zęba metodą kanałową podczas zaledwie jednej wizyty.

Leczenie jednoetapowe polega na ominięciu takich zabiegów z tradycyjnego kanałowego leczenia, jak zatrucie, wymianę sączków lub opatrunków. Nie ma także potrzeby kilkakrotnego odwiedzania dentysty, co także jest bardzo wygodne dla pacjenta. Takie leczenie możliwe jest oczywiście tylko dzięki nowoczesnym metodom i najnowocześniejszemu sprzętowi. Podczas szybkiego leczenia dentysta musi mieć możliwość wykonywania prześwietleń, używania do pracy elektronicznych narzędzi pomiarowych czy nowoczesnych urządzeń, dzięki którym dokładnie oczyści kanały.

Tak. W nowoczesnej stomatologii są takie zabiegi, które w zasadzie można wykonać od ręki i w bardzo krótkim czasie. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla pacjenta.

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia i implantologii, utracony ząb można odzyskać w ekspresowym tempie. Takie możliwości daje założenie implantu, czyli tytanowej śruby, którą umieszcza się w miejscu brakującego zęba. W taki sposób można wykonać nie tylko pojedynczy ząb, ale i most protetyczny bądź ustabilizować protezę. Przytwierdzenie protezy do implantów, spowoduje jej większą stabilność. Proteza pozwoli pacjentowi bez przeszkód jeść i pić, a całość będzie wyglądała estetycznie.

Implanty

Nie, różnica jest niemal niewyczuwalna.

Wszczepienie jednego implantu trwa około 15 minut. Czas trwania całego zabiegu zależy od liczby implantów. Długość dalszego leczenia zależy od potrzeb pacjenta, w tym między innymi od warunków kostnych pacjenta czy planowanej liczby wszczepianych implantów.

Taki zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Istnieje możliwość wystąpienia niewielkich obrzęków, ale dolegliwości z nimi związane są porównywalne z tymi po standardowym zabiegu usunięciu zęba.