Bonding jest ponadto podatny na działanie czynników zewnętrznych. Znaczenie ma również żywienie i skład śliny. Na estetykę bondingu może wpływać spożywanie barwiących napojów, takich jak kawa, zielona herbata czy wino.
Bonding – to bardzo szybki i prosty zabieg poprawiający kolor i kształt zębów. Polega na nałożeniu bardzo cienkiej warstwy specjalnego kompozytu na ząb. Stosuje się go w przypadku złamanych czy nadkruszonych zębów, tak aby nadać im ponownie naturalny wygląd.
Bonding ma na celu usunięcie niedoskonałości powstałych na powierzchni zębów. Wykonujemy bonding, gdy problemy dotyczą pojedynczych zębów, zamaskowywania niewielkich wyszczerbień, zniekształceń lub złamań
Bonding stosuje się najczęściej w przypadku niewielkich problemów, zwłaszcza u Pacjentów chcących uniknąć zakładania porcelanowych licówek czy koron. W odróżnieniu jednak od koron i licówek, bonding nie jest równie trwałym rozwiązaniem, należy go powtarzać co 4-5 lat (u każdego pacjenta okres ten może się różnić). Po tym czasie kompozyt może się kruszyć, matowieć lub odbarwiać, ponieważ jest to materiał bardzo podatny na działanie czynników takich jak np. barwiące lub działające erozyjnie pożywienie lub napoje.
Zaleca się więc powtarzanie zabiegu, a w międzyczasie polerowanie zębów w gabinecie (co 3-4 miesiące), aby zapobiec matowieniu kompozytu. Często bonding stosowany jest jako rozwiązanie tymczasowe.

KIEDY MOŻNA WYKONAĆ BONDING
Bonding zębów polecany jest w przypadku niewielkich problemów z uzębieniem. Jest to doskonała metoda odbudowy kompozytowej w przypadku zniekształcenia lub złamania korony zęba. Szybko pozwala na walkę z nierównymi zębami (np. gdy jeden jest za krótki w stosunku do pozostałych) lub gdy dojdzie do ich pęknięcia.
Zatem ukruszony ząb lub złamany ząb można skutecznie zamaskować poprzez zastosowanie kompozytwoej. Bond jest również idealnym rozwiązaniem w przypadku przebarwień zęba. Odbudowa zębów kompozytem to świetna metoda na zmniejszenie lub całkowite pozbycie się diastemy oraz pozostałych nieestetycznych szpar między zębami.
JAKIE SĄ ETAPY LECZENIA
Etap 1
Oczyszczenie powierzchni zęba przez lekarza, następnie niewielka preparacja, czyli formowanie powierzchni zęba w kierunku oczekiwanego efektu.
Etap 2
Wytrawienie powierzchni szkliwa łagodnym specjalnym kwasem, następnie płukanie opracowywanych zębów.
Etap 3
Na tak przygotowaną powierzchnię zęba lekarz nakłada żywicę kompozytową, czyli bond. Jego kolor jest dobierany tak, by jak najlepiej odpowiadał barwie zębów Pacjenta.
Etap 4
Następnie materiał naświetla się lampą stomatologiczną. Po nadaniu ostatecznego kształtu, powierzchnia zęba jest wygładzana i polerowana.
JAKIE SĄ PRZECIWSKAZANIA
Bonding może być zastosowany jedynie na zdrowych zębach. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania odbudowy kompozytowej jest obecność zmian próchniczych oraz chorób przyzębia. Poprawa estetyki uśmiechu za pomocą bondu możliwa jest zatem dopiero po wyleczeniu próchnicy.
Drugim przeciwwskazaniem jest bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami. Aby je wyeliminować lekarz może zastosować równolegle leczenie bruksizmu specjalnymi szynami relaksacyjnymi zakładanymi na noc, które zmieniają nawyki pacjenta i zabezpieczają zęby przed dalszym odkruszaniem.
ILE KOSZTUJE BONDING ZĘBÓW
W Luxdentic do każdego Pacjentam podchodzimy indywidualnie, ponieważ przed podjęciem leczenia konieczny jest wywiad medyczny oraz diagnostyka RTG. Następnie lekarz ocenia zakres zabiegu – zalecamy bonding, gdy problemy dotyczą pojedynczych zębów, zamaskowywania niewielkich wyszczerbień, zniekształceń lub złamań. Koszt leczenia zaczyna się od 750 zł za 1 ząb.