Leczenie kanałowe – endodoncja

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnie miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego zęba materiałem stomatologicznym.

Leczenie kanałowe zębów stosuje się, kiedy miazga zęba (potocznie nazywana nerwem), jest zainfekowana i występuje jej stan zapalny. Nie leczenie miazgi zęba może doprowadzić do poważnych powikłań np. ropnia.

Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, jeśli ząb:

  • zmienia kolor na ciemniejszy,
  • jest wrażliwy na nagryzanie, zmiany temperatury, dotyk,
  • jest pęknięty lub złamany,
  • na dziąśle koło zęba pojawia się pęcherzyk z wysiękiem ropnym.
Leczenie kanałowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i metod, daje nam możliwość uratowania zęba. Pamiętajmy, że wyrwanie zęba jest decyzją nieodwracalną, powodującą w przyszłości konieczność uzupełnienia braku zębowego.
leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dlaczego Pacjenci nam ufają

Znieczulenie

Aby Pacjent czuł się komfortowo podczas zabiegu stosujemy indywidualnie dobraną do jego oczekiwań metodę znieczulenia, łącznie z sedacją wziewną (tzw. gaz rozweselający). Nie ma zatem powodów, aby obawiać się bólu ani niepotrzebnego stresu. W trakcie leczenia kanałówego stosujemy także środki, które służą do płukania kanałów i poprawiają efektywność leczenia.

Narzędzia

Korzystamy z nowoczesnych narzędzi kanałowych, aby zagwarantować 100% skuteczności leczenia. Stosowane w naszych gabinetach mikroskopy to optyka na światowym poziomie, która pozwala nam pracować w powiększeniu, aby „zajrzeć” do kanałów o 4mm średnicy! Zaawansowana endodoncja to także endometry i radiowizjografia oraz precyzyjne techniki wypełniania kanałów.

Mikroskop

Podczas leczenia kanałowego pracujemy w 20-krotnym powiększeniu! W naszych gabinetach wykorzystujemy precyzyjną obserwację z pomocą nowoczesnych mikroskopów dentystycznych, dzięki czemu znacznie zwiększa się dokładność, a także skuteczność leczenia. Ponadto mikroskop umożliwia leczenie trudnych przypadków, przy których jedynym dotąd rozwiązaniem było usunięcie zęba.

Etapy leczenia kanałowego

  1. dokładne i całkowite usunięcie zainfekowanych tkanek z kanału i komory zęba (nerw, naczynia krwionośne)
  2. ukształtowanie i poszerzenie kanału korzeniowego przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi endodontycznych oraz jego dezynfekcja przy pomocy środków płuczących, o działaniu przeciwbakteryjnym,
  3. szczelne wypełnienie kanału lub kanałów korzeniowych zęba, przy pomocy ciekłej gutaperki – materiału endodontycznego, który dzięki płynnej postaci, dociera do każdego fragmentu kanału,
  4. szczelne zamknięcie komory zęba, przy wykorzystaniu światłoutwardzalnego wypełnienia (w przypadku niedużego ubytku zęba) lub wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną (w przypadku dużego zniszczenia powierzchni zęba).

Co jest możliwe, dzięki leczeniu kanałów pod mikroskopem

usunięcie złamanych i pozostawionych w kanale narzędzi

odnalezienie wszystkich, nietypowo zlokalizowanych kanałów

precyzyjne opracowanie i wypełnienie zakrzywionych kanałów

opracowanie kanałów bardzo wąskich lub zwapniałych

ponowne leczenie kanałowe, czyli usuniecie starego wypełnienia z kanałów

usunięcie starych, metalowych wkładów, cementów oraz wkrętów protetycznych

leczenie przez korony i mosty bez konieczności ich zdejmowania i niszczenia

opracowanie i wypełnienie kanałów pod odbudowę protetyczną, np. koronę porcelanową

Nasi eksperci endodoncji

Piotr Majewski, endodonta warszawa, endodoncja warszawa, dobry endodonta warszawa, leczenie kanałowe pod mikroskopem warszawa

Lek. stom. Piotr Majewski
Ekspert w zakresie: endodoncja mikroskopowa

Posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu endodoncji, zajmuje się mikroskopowym leczeniem skomplikowanych przypadków endodontycznych, w tym m.in. powtórnym leczeniem kanałowym, usuwaniem złamanych narzędzi z kanałów, czy opracowywaniem dodatkowych kanałów.

Natallia Hanusevich, leczenie kanałowe pod mikroskopem

Lek. stom. Natallia Hanusevich
Ekspert w zakresie: endodoncja mikroskopowa

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się głównie leczeniem kanałowym pod mikroskopem, stomatologią zachowawczą i estetyczną. Stale poszerza wiedzę praktyczną i teoretyczną poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Praca daje jej ogromną satysfakcję. Pani Doktor jest osobą wyjątkowo spokojną i cierpliwą, empatyczną i zaangażowaną, co przekłada się na wysoką jakość pracy i współpracy z Pacjentem. Interesuje się podróżami i kuchniami świata, uczy się języków obcych rozwijając przy tym pamięć i zapewniając sobie szersze zrozumienie świata.

dentysta warszawa, stomatologia warszawa

Lek. stom. Justyna Felcyn
Ekspert w zakresie: endodoncja mikroskopowa, stomatologia estetyczna, zachowawcza i dziecięca

Leczenie kanałowe nie ma dla niej żadnych tajemnic. Posiada doświadczenie w pracy w mikroskopie oraz w zakresie wypełniania kanałów na zimno i ciepło. Stale poszerza swoją wiedzę w zakresie endodoncji z endo-protetyką. Zajmuje się leczeniem zachowawczym dorosłych i dzieci, ma świetnie podejście małych Pacjentów, którzy bardzo lubią Panią Doktor. Wykonuje zabiegi ze stomatologii estetycznej, w szczególności z użyciem Enamelu oraz preparatu ICON.