Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnie miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu kanałów zęba materiałem stomatologicznym.
Leczenie kanałowe zębów stosuje się, kiedy miazga zęba (potocznie nazywana nerwem), jest zainfekowana i występuje jej stan zapalny. Nie leczenie miazgi zęba może doprowadzić do poważnych powikłań np. ropnia.
Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa, jeśli:
- ząb zmienia kolor na ciemniejszy,
- jest wrażliwy na nagryzanie, zmiany temperatury, dotyk,
- jest pęknięty lub złamany,
- na dziąśle koło zęba pojawia się pęcherzyk z wysiękiem ropnym.
Leczenie kanałowe, dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i metod, umożliwia uratowanie zęba. Wyrwanie zęba jest decyzją nieodwracalną, powodującą w przyszłości konieczność uzupełnienia braku zębowego.

Dlaczego Pacjenci nam ufają
Leczenie godne zaufania
Znieczulenie
Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe, a dla Państwa wygody i dobrego samopoczucia oferujemy także sedację wziewną (tzw. gaz rozweselający). Nie ma zatem powodów, aby obawiać się bólu ani niepotrzebnego stresu.
Narzędzia
Korzystamy z nowoczesnych narzędzi kanałowych, aby zagwarantować 100% powodzenia leczenia. Zaawansowana endodoncja to także precyzyjne pomiary długości kanałów, zdjęcia kontrolne RVG oraz nowoczesne techniki wypełniania kanałów.
Mikroskop
Pracujemy w 20-krotnym powiększeniu! W naszych gabinetach korzystamy z nowoczesnych mikroskopów stomatologicznych Carl Zeiss oraz Seliga, dzięki czemu znacząco zwiększa się dokładność, a także skuteczność leczenia.
Leczenie kanałowe krok po kroku
Leczenie krok po kroku
- usunięcie zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych,
- pomiar długości kanałów, odpowiednie ich poszerzenie przy pomocy narzędzi maszynowych i ręcznych oraz płukanie preparatami antyseptycznymi,
- szczelne zamknięcie opracowanych kanałów poprzez zastosowanie ciekłej gutaperki – prawidłowość wypełnienia kanału lekarz weryfikuje zdjęciem RVG,
- zamknięcie komory zęba i odbudowa korony zęba kompozytem [plomba, inlay/onlay] lub protetycznie [korona pełnoceramiczna].
Co umożliwia mikroskop?
Co umożliwia mikroskop
usunięcie złamanych i pozostawionych w kanale narzędzi
odnalezienie wszystkich, nietypowo zlokalizowanych kanałów
precyzyjne opracowanie i wypełnienie zakrzywionych kanałów
opracowanie kanałów bardzo wąskich lub zwapniałych
ponowne leczenie kanałowe, czyli usuniecie starego wypełnienia z kanałów
usunięcie starych, metalowych wkładów, cementów oraz wkrętów protetycznych
leczenie przez korony i mosty bez konieczności ich zdejmowania i niszczenia
opracowanie i wypełnienie kanałów pod odbudowę protetyczną, np. koronę porcelanową
Nasi eksperci
Nasi eksperci

Lek. stom. Piotr Majewski
Ekspert w zakresie: endodoncja mikroskopowa
Posiada wieloletnie doświadczenie z zakresu endodoncji, zajmuje się mikroskopowym leczeniem skomplikowanych przypadków endodontycznych, w tym m.in. powtórnym leczeniem kanałowym, usuwaniem złamanych narzędzi z kanałów, czy opracowywaniem dodatkowych kanałów.

Lek. stom. Natallia Hanusevich
Ekspert w zakresie: endodoncja mikroskopowa
Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się głównie leczeniem kanałowym pod mikroskopem, stomatologią zachowawczą i estetyczną. Stale poszerza wiedzę praktyczną i teoretyczną poprzez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Praca daje jej ogromną satysfakcję. Pani Doktor jest osobą wyjątkowo spokojną i cierpliwą, empatyczną i zaangażowaną, co przekłada się na wysoką jakość pracy i współpracy z Pacjentem. Interesuje się podróżami i kuchniami świata, uczy się języków obcych rozwijając przy tym pamięć i zapewniając sobie szersze zrozumienie świata.