Leczenie bruksimu botoksem - Luxdentic Warszawa - Praga i Ursynów

Leczenie bruksizmu

Działanie botoksu, czyli toksyny botulinowej polega na blokowaniu połączeń między zakończeniami nerwów a unerwionymi przez nie mięśniami.

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w likwidacji zmarszczek, leczeniu nadmiernej potliwości, czy uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren. Doskonale zwalcza właśnie bruksizm.

Leczenie bruksizmu botoksem jest skuteczne gdyż pozwala zmniejszyć nadmierne napięcie mięśniowe, czyli tzw. szczękościsk.

JAK DZIAŁA BOTOKS NA BRUKSIZM


Działanie toksyny botulinowej ukierunkowane na leczenie bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, polega na zmniejszeniu napięcia mięśnia żwacza w szczęce i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni.  Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, a rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu.

Stosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda wspomagająca – przy równoczesnym stosowaniu szyny relaksacyjnej (przezroczystych nakładek) zakładanych na zęby lub jako metoda samodzielna w przypadku braku akceptacji szyn relaksacyjnych przez pacjenta.

Efekt leczenia utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.

 

KOGO DOTYKA BRUKSIZM, JAKIE SĄ OBJAWY


Bruksizm staje się poważnym problemem społecznym. Na zgrzytanie zębami, mimowolne zaciskanie zębów i bóle głowy skarży się coraz więcej Pacjentów. Specjaliści podejrzewają, że bruksizm dotyka już ponad połowę z nas! Część osób nie wie nawet, że cierpi na bruksizm albo go po prostu bagatelizuje. Niestety wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwykłe zgrzytanie czy zaciskanie zębów może mieć poważniejsze konsekwencje niż ścieranie szkliwa.

Nieleczony bruksizm jest przyczyną silnych bóli głowy i twarzy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Często lekarze nie mogą znaleźć konkretnego winowajcy wszystkich dolegliwości, a okazuje się, że czasem wystarczy wizyta u stomatologa!

 

CEL LECZENIA BRUKSIZMU BOTOKSEM


Bruksizm powstaje w wyniku nadaktywności mięśni żwaczy, dlatego terapia ma na celu wyeliminowanie niepotrzebnego nawyku zaciskania szczęki i ograniczenia niepotrzebnej pracy odpowiedzialnych za to mięśni.

 

PRZEBIEG ZABIEGU


Zabieg polega na wstrzyknięciu botoxu/toksyny botulinowej w miejsca wcześniej oznaczone i zdezynfekowane, zwykle domięśniowo za pomocą jednorazowej strzykawki z cienką igłą. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. Większość pacjentów porównuje odczuwanie iniekcji do uczucia ukąszenia komara.

 

EFEKTY


  • relaksacja mięśni
  • rozluźnienie mięśni górnej części twarzy
  • wygładzenie zmarszczek

Pierwsze efekty można zauważyć już po 3 dniach od zabiegu, jednak na pełen efekt należy poczekać 10- 14 dni, po których odbywa się wizyta kontrolna. Efekty zabiegu utrzymują się od 3- 6 miesięcy, w zależności od miejsca podania.

 

ILE KOSZTUJE ZABIEG BOTOKSU


W Luxdentic do każdego Pacjentam podchodzimy indywidualnie, ponieważ przed podjęciem leczenia konieczny jest wywiad medyczny oraz diagnostyka RTG. Następnie lekarz ocenia zakres zabiegu – koszt leczenia bruksizmu to 1 200 zł. Szczegółowy cennik znajduje się tutaj>>https://www.luxdentic.pl/cennik/

botox, toksyna botulinowa