Leczenie chorób dziąseł I Periodontologia Warszawa I Luxdentic

Periodontologia

periodontologia

Fot. Colgate Pro Zdrowe Dziąsła

W klinikach Luxdentic zajmujemy się leczeniem chorób dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Podstawą leczenia jest profilaktyka i higiena jamy ustnej, czyli prawidłowe szczotkowanie, a także usuwanie osadu, płytki i kamienia nazębnego. Nie wykonywanie tych zabiegów może prowadzić do stopniowo rozwijającej się paradontozy. Wówczas w dziąsłach powstają kieszonki, coraz bardziej odsłaniające ząb i powodujące jego stopniowe rozchwianie, a w końcu jego wypadnięcie.

Czym jest choroba dziąseł?

Choroba dziąseł oznacza stan zapalny, który nie leczony może rozszerzać się na kość, która otacza zęby i stanowi dla nich podporę. Jest on wywoływany przez nagromadzenie płytki nazębnej, czyli bakteryjnego nalotu, który nieustannie tworzy się na naszych zębach. Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana przez szczotkowanie i nitkowanie zębów, gromadzi się na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych, podrażniając w ten sposób dziąsła i powodując ich obrzęk.

Gdy pojawia się opuchlizna, poniżej zęba powstaje pusta przestrzeń, tzw. kieszona dziąsłowa. W niej gromadzi się płytka bakteryjna, która zwiększa głębokość kieszonki niszcząc tkankę dziąseł i kość, która stanowi podporę dla zębów. Powoduje to coraz większe cofanie się dziąseł, a w efekcie odsłonięcie i ruchomość zęba. W takie sytuacji konieczne może być nawet usunięcie zęba przez dentystę.

Istnieją trzy etapy choroby zapalnej dziąseł:

 • Zapalenie dziąseł następuje, gdy nie usuwa się płytki nazębnej przez codzienne szczotkowanie i czyszczenie zębów nicią dentystyczną, wtedy bakterie w płytce wytwarzają toksyny, które podrażniają tkankę dziąsła, powodując zaczerwienienie i obrzęk. Wówczas podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną można zauważyć krwawienie. Na tym wczesnym etapie choroby zmiany są odwracalne, gdyż kość i tkanka łączna, które utrzymują zęby, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym.
 • Zapalenie przyzębia jest spowodowne długotrwałym przyrostem płytki nazębnej pod linią dziąseł. Tam tworzy się kieszonka dziąsłowa, do której trafiają fragmenty pokarmu i gromadzi się płytka nazębna, a z czasem kamień nazębny powodując nasilone zapalenie i krwawienie dziąseł. Kamień spycha dziąsła i powoduje ich niedokładne przyleganie do zębów, dziąsła zaczynają się cofać. Odpowiednie leczenie stomatologiczne i intensywna higiena domowa zazwyczaj umożliwiają uniknięcie dalszych uszkodzeń.
 • Zaawansowane zapalenie przyzębia, czyli paradontoza to długotrwająca, przewlekła i nieuleczalna faza choroby przyzębia. Istotą choroby jest zanik kości wokół zębów, spowodowany działaniem bakterii. Jest to zapalenie całego przyzębia: dziąseł, kości, włókien ozębnej, stanowiących podporę dla zębów. Ząb traci wtedy podparcie i zaczyna się chwiać. Może to mieć wpływ na zgryz. Czasem nawet intensywne leczenie bywa nieskuteczne i konieczne jest usunięcie zębów.

Jak rozpoznać chorobę przyzębia? 

Może ona wystąpić w każdym wieku, lecz najczęściej występuje ona u osób dorosłych. Paradontoza nie jest chorobą w pełni wyleczalną — obecne metody leczenia pozwalają jedynie zatrzymać proces chorobowy. Dlatego niezmiernie istotne jest szybkie rozpoznanie i niezwłoczne podjęcie leczenia, aby zatrzymać rozwój choroby we wczesnym stadium. Pierwsze zwiastuny paradontozy widoczne są na rentgenowskim zdjęciu pantomograficznym.

Lekarz oceniający zdjęcie może wykryć zaniki kości, dużo wcześniej niż pacjent sam zauważy/odczuje symptomy choroby. Pełnowartościową diagnostykę paradontozy stanowi zdjęcie pantomograficzne wraz z wnikliwym badaniem periodontologicznym (jest to sonda umożliwiająca mierzenie głębokości kieszonek przyzębnych).

W bardzo zaawansowanych przypadkach, kiedy Pacjent sam rozpoznaje chorobę, niestety jest już za późno i nie ma możliwości wyleczenia. Jeżeli choroba zostanie wykryta na wczesnym etapie, uszkodzenie tkanek może być odwracalne.

Skontaktuj się z dentystą, jeśli zauważysz u siebie jeden z tych objawów:

 • zaczerwienione, obrzęknięte lub bolesne dziąsła,
 • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną,
 • zęby wyglądają na dłuższe na skutek cofnięcia się dziąseł,
 • dziąsła oddzielają się od zębów, tworząc kieszonkę,
 • zmiany wzajemnego dopasowania zębów podczas gryzienia,
 • wysięk ropny wydostający się spomiędzy zębów i dziąseł,
 • stale obecny cuchnący oddech lub nieprzyjemny smak w ustach.

Jak leczy się chorobę zapalną przyzębia?

 • Na wczesnym etapie zazwyczaj jest ona odwracalna dzięki prawidłowemu szczotkowaniu zębów oraz ich czyszczeniu nicią dentystyczną. Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega akumulacji płytki nazębnej.
 • Profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę lub higienistę jest jedynym sposobem na usunięcie płytki nazębnej, która nawarstwiła się i stwardniała tworząc kamień nazębny. Dentysta lub higienistka oczyści zęby, usuwając kamień nazębny nad linią dziąseł oraz pod nią. Jeżeli stan pacjenta tego wymaga, można wykonać zabieg polerowania korzeni zębów. Zabieg ten pomaga wygładzić nieregularności korzeni zęba, co zmniejsza ryzyko gromadzenia się tam płytki nazębnej.

Dzięki regularnym kontrolom dentystycznym można leczyć zapalenie dziaseł na wczesnym etapie, zanim doprowadzi ono do poważniejszego stanu.

Stosowane przez nas metody leczenia chorób dziąseł obejmują:

 • usuwanie osadu i kamienia nazębnego – skaling,
 • szynowanie rozchwianych zębów za pomocą włókna szklanego,
 • usunięcie zmienionego chorobowo nabłonka kieszonki zęba,
 • odbudowę regeneracji kości preparatami kościo-zastępczymi,
 • kiretaż zamknięty – skaling poddziąsłowy i polerowanie korzeni.