Profilaktyka

Aby mieć piękny uśmiech, niezbędna jest regularna higiena jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej i płukanie zębów mogą jednak nie wystarczyć. Dlatego w utrzymaniu zdrowia i higieny jamy ustnej tak ważne są regularne przeglądy stanu zębów, a także zabiegi zabezpieczające zęby przed próchnicą.

Wśród zabiegów profilaktyki jamy ustnej stosowanych przez naszych lekarzy, do najważniejszych zaliczamy: skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie – czyszczenie zębów z osadu nazębnego, fluoryzacja oraz lakowanie.

Podczas zabiegu lekarz lub higienistka wykonuje także instruktaż higieny jamy ustnej, a także motywuje Pacjenta do prawidłowego dbania o zęby i jamę ustną (nauka prawidłowych technik szczotkowania zębów, dobór szczoteczki, nici dentystycznych, płukanki, irygatory). Jest to element tak samo ważny dla higieny i zdrowia jamy ustnej Pacjenta, jak sam zabieg.

czyszczenie zebow, skaling piaskowanie warszawa

JAKIE ZABIEGI WYKONUJEMY


SKALING, czyli usuwanie kamienia nazębnego, to zabieg konieczny ze względów higienicznych i estetycznych.

Skaling jest wykonywany za pomocą skalera ultradźwiękowego. Zabieg usuwa kamień nazębny, wykorzystując drgania o wysokiej częstotliwości, które go rozbijają. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku zmian zapalnych dziąseł, nawet 3-6 razy w roku. Usuwanie kamienia nazębnego w jego wczesnej postaci chroni zęby przed dalszym odsłanianiem szyjek zębowych, dlatego skaling jest zalecany dla osób ze skłonnością do paradontozy.


PIASKOWANIE usuwa osad nazębny i przebarwienia spowodowane przez m.in.: palenie tytoniu, kawę, herbatę, napoje.

W zależności od stanu uzębienia należy go wykonywać co 4-6 miesięcy. Piaskowanie zębów stanowi uzupełnienie skalingu. Wykonywane jest w celu usunięcia osadów oraz oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych z trudno dostępnych miejsc. Zabieg jest bezbolesny.

Piaskowanie wykonuje się przy pomocy specjalnego aparatu, w którym mieszany jest dwuwęglan sodu, woda i powietrze. Taka mieszanka, wydostając się pod dużym ciśnieniem ze specjalnej  końcówki, pozwala na skuteczne usuwanie osadów z powierzchni szkliwa. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący do wybielania zębów i  skalingu.


LAKIEROWANIE i POLISHING po profesjonalnym czyszczeniu zębów wskazane jest lakierowanie zębów fluorem.

Lakierowanie fluorem (fluoryzacja) wzmacnia zęby i powoduje większą odporność na próchnicę. Profesjonalna fluoryzacja powinna być wykonywana przynajmniej dwa razy do roku. Pacjenci odwiedzający kliniki Luxdentic mogą skorzystać z każdej z tych usług zarówno w formie pojedynczego zabiegu jak i kompleksowego pakietu wszystkich wymienionych wyżej usług. Polishing zębów, polega na dokładnym wygładzeniu powierzchni zębów szczoteczką i gumek z pastą polerską.

ILE KOSZTUJE CZYSZCZENIE ZĘBÓW


Gabinetowe czyszczenie zębów z kamienia i osadów kosztuje od 270 zł do 350 zł, w zależności, czy wybieramy jeden zabieg czy komplet, np. pakiet skaling z piaskowaniem i fluoryzacją z polerowaniem. Na koszt zabiegu wpływa wiele czynników, ale liczy się przede pracochłonność i rozległość zabiegu. Szczegółowy cennik zobacz tutaj.