Protetyka

Protetyka stomatologiczna w Luxdentic obejmuje zabiegi, których celem jest odbudowa zniszczonych, utraconych lub uszkodzonych zębów, przywrócenie ich naturalnego wyglądu i funkcji oraz poprawienie estetyki zębów.

Protetyka Warszawa Praga i Ursynów

Aby efekty takiego leczenia protetycznego były w pełni skuteczne, nasi lekarze to doświadczeni specjaliści, którzy korzystają z najnowszych technologii wykonywania prac protetycznych w oparciu o cyfrową technikę 3D firmy Sirona. Dzięki cyfrowemu skanowaniu 3D Sirona nie wykonujemy tradycyjnych wycisków, tylko skanujemy zęby kamerą wewnątrzustną Omnicam 3D. Efektem skanowania jest trójwymiarowy obraz uzębienia Pacjenta w komputerze. Następnie projektowany jest kształt zęba – dzięki technice komputerowej jest on wykonany precyzyjnie, gdyż lekarz widzi obraz w powiększeniu. Kształt powstaje w oparciu o wiedzę lekarza i sugestie pacjenta, co gwarantuje satysfakcję z zabiegu.

M4303798_Sirona_20163108_Implantologie1361-e1537258594235

Protetyka cyfrowa 3D to szeroki zakres odbudowy zęba od korona, mostu czy odbudowy na implantach aż po odbudowę zębów po leczeniu kanałowym jak onlay, inlay czy overlay, a także licówki.

Dlaczego protetyka cyfrowa?

Protetyka cyfrowa do precyzja w skali pojedynczego zęba. Główną zaletą takiej odbudowy jest dokładność odtworzenia anatomicznego kształtu korony zęba, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach oraz szybkość wykonania, bo nawet w 1-3 dni.

Protetyczne odbudowy typu korona pełnoceramiczna czy licówka porcelanowa nie mają podbudowy metalowej. Mają dzięki temu bardziej naturalny wygląd, a także są bardziej naturalne i zdrowsze dla naszego organizmu. Odbudowy typu most porcelanowe wykonujemy na podbudowie cyrkonowej, uznawanej obecnie za najbardziej estetyczną. Dzięki skanowaniu 3D zabieg jest niezwykle dokładny i precyzyjny.

To również duża oszczędność czasu Pacjenta, gdyż średni czas wykonania odbudowy protetycznej w oparciu o skanowanie 3D to około 1-3 dni, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz od uwarunkowań medycznych Pacjenta.

Protetyka w Luxdentic to także uzupełnienia protetyczne oparte na implantach. W leczeniu implantologicznym mamy już ponad 10-letnie doświadczenie. Stosujemy implanty najbardziej renomowanych firm na świecie – szwajcarskiej firmy Straumann oraz AnyRidge, dzięki którym możemy zaoferować naszym Pacjentom dożywotnią gwarancję na wszczepione implanty.

1489538947237
1487671958143
1489528350539
Dentist comparing patient`s teeth with samples for bleaching treatment

Skanujemy

Projektujemy

Wykonujemy

Oddajemy Pacjentowi

Wszystkie rodzaje odbudowy zęba

Korona to cienka osłonka na ząb wykonana z porcelany, stosowana w sytuacji, gdy bardzo zniszczony przez próchnicę ząb jest odbudowany dużymi wypełnieniami, nie zapewniającymi anatomicznego kształtu ani odpowiedniej estetyki.

Sprawdź aktualną promocję na licówki i korony.

Korony zalecamy stosować na zęby martwe po leczeniu kanałowym (korony maskują przebarwienia oraz wzmacniają bardziej kruche niż w przypadku zęba żywego tkanki). W Luxdentic wykonujemy korony porcelanowe oraz cyrkonowe, bardzo wytrzymałe i estetyką zbliżone do naturalnego zęba.

Korona jest indywidualnie dobierana i dopasowywana do warunków anatomicznych pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.

Korona porcelanowa wymaga zeszlifowania zęba na obwodzie (1 mm), tak aby stworzyć miejsce na porcelanę. Korony można stosować również na zęby żywe. W takim przypadku stomatolog wykorzystuje cieńsze i nie wymagające dużej preparacji korony porcelanowe bez podbudowy. Ze względu na ich całkowitą przezierność korony te stosuje się na mocne, nieprzebarwione zęby.

Licówki to cienkie płatki wykonane z kompozytu lub porcelany, stosowane do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych. Licówki umożliwiają pokrycie rozległych wypełnień, zmianę kształtu zęba, usunięcie przebarwień (np. po antybiotykoterapii), wydłużenie lub poszerzenie zęba, zamknięcie diastemy (szczeliny między jedynkami).

Sprawdź aktualną promocję na licówki i korony.

Licówki eliminują estetyczne niedoskonałości zębów (kolor, kształt, długość, uzupełnienie brakujących fragmentów). Dzięki licówkom zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor, i są nie do odróżnienia od naturalnych bez licówek.

 Wskazania do zastosowania licówek to:

 • przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: po kuracji antybiotykowej, po leczeniu kanałowym,
 • niedorozwój szkliwa i zębiny,
 • niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
 • ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych,
 • diastemy (szpary) między zębami,
 • wydłużenie startych patologicznie zębów,
 • zdecydowana zmiana koloru zębów.

Przeciwwskazania:

 • zła higiena jamy ustnej,
 • bruksizm.

Inlay (wkład) i onlay (nakład) to wypełniania umieszczane w koronie zęba. Zazwyczaj stosujemy je w przypadku dużych ubytków korony zęba. Inlay/onlay stanowią alternatywne rozwiązanie dla wypełnień wykonanych tradycyjną metodą.

Tego typu wypełnienia umożliwiają wykonanie dokładnej rekonstrukcji anatomicznego kształtu zęba. Onlay/inlay wyglądem przypomina wypełnienie wykonane w jednym kawałku. Ze względu na swoje uniwersalne właściwości najczęściej wykorzystywanym materiałem jest porcelana, która jest bardziej trwała i estetyczna od kompozytów.

Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, wiernie odtworzony, szczególnie dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu struktur anatomicznych.

Korzyści z odbudowy typu inlay/onlay:

 • możliwość odbudowy anatomicznego kształtu i wielkości zęba,
 • dużo większa wytrzymałość (odporność na ścieranie) w porównaniu z tradycyjnym wypełnieniem (plombą),
 • duża estetyka wypełnienia,
 • nie ulegają przebarwieniom,
 • nadają się do rekonstrukcji dużych ubytków.

Protezy całkowite stosuje się u Pacjentów w sytuacji bezzębia. Wykonujemy je z akrylu bezpiecznego dla błony śluzowej jamy ustnej. Czas wykonania protezy rozkłada się na około 3-4 wizyty u lekarza protetyka, podczas których wykonujemy:

 • wyciski 3D lub wyciski na indywidualnie przygotowanych dla Pacjenta łyżkach, ustala się wysokość zwarcia oraz dobiera kolorystykę,
 • przymierza się protezę próbną i Pacjent ocenia pierwsze efekty,
 • Pacjent otrzymuje gotową protezę oraz instrukcje użytkowania od lekarza.

Proteza szkieletowa to taka, która uzupełnia częściowe braki zębowe.

Proteza szkieletowa składa się z metalowego członu oraz akrylowych elementów imitujących dziąsła i zęby. Niektóre protezy szkieletowe dodatkowo są zbudowane z klamrami, które umożliwiają większy komfort użytkowania. Płyta metalowa w protezie jest ograniczona do niezbędnego minimum, dzięki czemu Pacjent dużo szybciej przyzwyczaja się do protezy.

Protezy szkieletowe stosuje się u Pacjentów w sytuacji, gdy nie jest możliwe leczenie mostami protetycznymi lub implantami. Czas oczekiwania na protezę to około 3 wizyty u lekarza protetyka, podczas których wykonujemy:

 • wyciski, po ocenie uzębienia przez lekarza stomatologa,
 • przymiarkę metalowej części protezy, rejestrację zwarcie, dobór koloru,
 • przymiarkę gotowej protezy, ewentualne poprawki.

Most protetyczny to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów.

Szpary pozostałe po brakujących zębach powodują rotację pozostałych zębów lub ich przesunięcie do wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem. Zaburzenia zgryzu spowodowane brakującymi zębami mogą także być przyczyną chorób dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego. Most zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty. Elementami mocującymi mogą być wkłady koronowe, koronowo – korzeniowe lub korony.

W trakcie leczenia kanałowego, w efekcie opracowania zęba w procesie leczenia, dochodzi do utraty sporej części tkanek twardych, czyli korony zęba. W efekcie korona własna zęba jest pozbawiona znacznej części twardych tkanek, niejako pusta w środku. Po leczeniu endodontycznym konieczna jest jak najszybsza, trwała rekonstrukcja zęba ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji kanałów oraz mechanicznym urazom leczonego zęba, np. pęknięciu czy złamania korony zęba lub nawet korzenia.

W Luxdentic wykonujemy odbudowy zęba:

 • Odbudowa materiałem kompozytowym, jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiedniej ilości. Wówczas do odbudowy zęba wykorzystujemy typowe wypełnienie kompozytowe, czyli tzw. plombę. Jednak w większości przypadków nie jest już możliwe odbudowanie korony zęba za pomocą materiału kompozytowego.
 • Inlay(nakład)/onlay(wkład) porcelanowy, kiedy mamy do czynienia z dużymi brakami tkanek zęba po leczeniu kanałowym. Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, a do tego wiernie odtworzony, głównie dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu struktur anatomicznych.
 • Odbudowa za pomocą wkładu z włókna szklanego i osadzonej na nim korony pełnoceramicznej. Korona jest najtrwalszym rozwiązaniem po leczeniu kanałowym, zalecamy naszym Pacjentom wykonanie korony na zęby martwe po leczeniu kanałowym. Korona jest indywidualnie dobierana i dopasowywana do warunków anatomicznych pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.

Zapytaj o 20% rabatu na protetykę CEREC

Nasi eksperci w protetyce

Dariusz Ćwik, protetyka warszawa, dobry protetyk

Lek. stom. Dariusz Ćwik
Ekspert w zakresie: protetyka, implantoprotetyka

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Stale poszerza swoją wiedzę, biorąc czynny udział w licznych szkoleniach i konferencjach stomatologicznych rozwijających przede wszystkim umiejętności praktyczne. Szczególnie interesuje się nowoczesnym leczeniem protetycznym. W Luxdentic zajmuje się protetyką stałą (korony, mosty protetyczne, licówki), ruchomą (protezy szkieletowe i osiadające), implantoprotetyką (korony i protezy na implantach), jak również leczeniem bruksizmu (zgrzytanie zębami). Swoim Pacjentom zapewnia najwyższą jakość usług oraz indywidualne podejście. Prywatnie wielbiciel aktywnego wypoczynku, w tym piłki nożnej. Wolny czas spędza podróżując po ciekawych zakątkach Polski i świata.

Aleksandra Kareska pic.

Lek. stom. Aleksandra Kareska
Ekspert w zakresie: protetyka, stomatologia estetyczna i zachowawcza

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Stale poszerza swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną poprzez udział w kursach i sympozjach branżowych z zakresu protetyki i stomatologii estetycznej, prowadzonych przez światowej sławy specjalistów oraz naukowców. Na co dzień w Luxdentic zajmuje się stomatologią estetyczną, a największą radość na polu zawodowym sprawia jej pomaganie Pacjentom w poprawianiu ich uśmiechów.

dentysta warszawa, stomatologia warszawa

Lek. stom. Anna Lidawska
Ekspert w zakresie: protetyka, stomatologia estetyczna i zachowawcza

Zapisz się na konsultację