Inlay Onlay Warszawa | Odbudowa zębów | Luxdentic Protetyka Warszawa

Inlay, onlay, overlay

Inlay (wkład) i onlay (nakład) to wypełnienie umieszczane w koronie zęba. Zazwyczaj stosujemy je w przypadku dużych ubytków zęba, powstałych w wyniku próchnicy lub podczas leczenia kanałowego. Inlay/onlay to alternatywa dla wypełnień tradycyjnych, kompozytowych.

W trakcie leczenia kanałowego, dochodzi do utraty sporej części tkanek twardych, czyli korony zęba. W efekcie korona zęba jest częściowo pusta w środku. Po leczeniu kanałowym należy jest jak najszybciej odbudować ząb, głównie ze względu na duże ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała ponownej infekcji kanałów zęba oraz mechanicznym urazom, np. pęknięciu czy złamania korony zęba lub nawet korzenia.

inlay onlay warszawa, odbudowa zęba warszawa, endokorona warszawa

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Odbudowa materiałem kompozytowym, jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiedniej ilości. Wówczas do odbudowy zęba wykorzystujemy typowe wypełnienie kompozytowe, czyli tzw. plombę. Jednakże w większości przypadków, po leczeniu kanałowym zęba, nie jest już możliwe odbudowanie korony zęba za pomocą materiału kompozytowego.

Inlay(nakład)/onlay(wkład) porcelanowy, kiedy mamy do czynienia z dużymi brakami tkanek zęba po leczeniu kanałowym. Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, a do tego mamy wiernie odtworzony kształt korony zęba.

Odbudowa za pomocą wkładu z włókna szklanego i osadzonej na nim korony pełnoceramicznej. Korona jest najtrwalszym rozwiązaniem po leczeniu kanałowym, zalecanym naszym Pacjentom po leczeniu kanałowym. Koronę zawsze indywidualnie dobieramy i dopasowujemy do warunków anatomicznych Pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.

Inlnay, onlay, overlay - zalety

  • inlay/onlaye odbudowują anatomiczny kształt i wielkość zęba,
  • są znacznie bardziej wytrzymałe (odporne na ścieranie) w porównaniu z tradycyjnym wypełnieniem (plombą),
  • wysoka estetyka wypełnienia,
  • nie ulegają przebarwieniom,
  • nadają się do rekonstrukcji dużych ubytków.