Inlay, onlay, endokorona

Inlay (wkład) i onlay (nakład) to wypełnienia umieszczane w koronie zęba. Zazwyczaj stosujemy je w przypadku dużych ubytków korony zęba, powstałych w wyniku próchnicy lub podczas leczenia kanałowego. Inlay/onlay stanowią alternatywne rozwiązanie dla wypełnień wykonanych tradycyjną metodą.

Tego typu wypełnienia umożliwiają wykonanie dokładnej rekonstrukcji anatomicznego kształtu zęba. Onlay/inlay wyglądem przypomina wypełnienie wykonane w jednym kawałku, jednakże ze względu na fakt, iż najczęściej wykonywane są z porcelany, inlay/onlay jest bardziej trwała i estetyczny od kompozytów.

inlay onlay warszawa, odbudowa zęba warszawa, endokorona warszawa

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

W trakcie leczenia kanałowego, w efekcie opracowania zęba w procesie leczenia, dochodzi do utraty sporej części tkanek twardych, czyli korony zęba. W efekcie korona własna zęba jest pozbawiona znacznej części twardych tkanek, niejako pusta w środku. Po leczeniu endodontycznym należy jest jak najszybciej odbudować ząb głównie ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji kanałów oraz mechanicznym urazom leczonego zęba, np. pęknięciu czy złamania korony zęba lub nawet korzenia.

Rodzaje odbudowy protetycznej

  • Odbudowa materiałem kompozytowym, jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiedniej ilości. Wówczas do odbudowy zęba wykorzystujemy typowe wypełnienie kompozytowe, czyli tzw. plombę. Jednakże w większości przypadków, po leczeniu kanałowym zęba, nie jest już możliwe odbudowanie korony zęba za pomocą materiału kompozytowego.
  • Inlay(nakład)/onlay(wkład) porcelanowy, kiedy mamy do czynienia z dużymi brakami tkanek zęba po leczeniu kanałowym. Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, a do tego wiernie odtworzony, głównie dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu struktur anatomicznych.
  • Odbudowa za pomocą wkładu z włókna szklanego i osadzonej na nim korony pełnoceramicznej. Korona jest najtrwalszym rozwiązaniem po leczeniu kanałowym, zalecanym naszym Pacjentom po leczeniu kanałowym. Koronę zawsze indywidualnie dobieramy i dopasowujemy do warunków anatomicznych Pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.

Inlay, onlay, overlay - zalety

Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, wiernie odtworzony, szczególnie dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu struktur anatomicznych.

Korzyści z odbudowy typu inlay/onlay:

  • inlay/onlaye odbudowują anatomiczny kształt i wielkość zęba,
  • są znacznie bardziej wytrzymałe (odporne na ścieranie) w porównaniu z tradycyjnym wypełnieniem (plombą),
  • wysoka estetyka wypełnienia,
  • nie ulegają przebarwieniom,
  • nadają się do rekonstrukcji dużych ubytków.

Zapisz się na konsultację

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.