Protezy zębowe Warszawa | Luxdentic Warszawa | Korony Mosty Licówki

Protezy zębowe

Każdy może odzyskać naturalny uśmiech: czy to po utracie jednego czy więcej zębów z powodu próchnicy, urazu, wypadku czy chorób przyzębia (paradontoza). Niezależnie od powodu, dla którego nie możemy uśmiechać się swobodnie, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach są protezy zębowe.

Rodzaje protez

Protezy zębowe stosowane są przy częściowych lub całkowitych brakach w uzębieniu. Można je wyjmować i ponownie umieszczać w jamie ustnej (dlatego nazywamy je rozwiązaniem “ruchomym). Takie tradycyjne protezy zębowe poprawiają wygląd twarzy oraz przywracają naturalne funkcje jedzenia oraz mówienia. Gdy tradycyjna proteza ma problemy z dopasowaniem i utrzymaniem, ma tendencje do przesuwania się lub wypadania, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się odbudowa zębów protezą opartą na implantach.

protezy zębowe, protezy zębowe warszawa, proteza całkowita, proteza szkieletowa, protetyka warszawa

Protezy zębowe całkowite

Takie protezy stosujemy u Pacjentów w sytuacji bezzębia. Wykonujemy je z akrylu bezpiecznego dla błony śluzowej jamy ustnej. Czas wykonania protezy rozkłada się na około 3-4 wizyty u lekarza protetyka, podczas których wykonujemy:

 • wyciski na indywidualnie przygotowanych dla Pacjenta łyżkach
 • ustalamy wysokość zwarcia oraz dobiera kolorystykę,
 • przymierzamy protezę próbną i Pacjent ocenia pierwsze efekty,
 • Pacjent otrzymuje gotową protezę oraz instrukcje użytkowania od lekarza.

Protezy zębowe szkieletowe

Protezy zębowe szkieletowe to takie, która uzupełniają częściowe braki zębowe. Taka proteza składa się z metalowego członu oraz akrylowych elementów imitujących dziąsła i zęby. Niektóre protezy szkieletowe dodatkowo są zbudowane z klamrami, które umożliwiają większy komfort użytkowania. Płyta metalowa w protezie jest ograniczona do niezbędnego minimum, dzięki czemu Pacjent dużo szybciej przyzwyczaja się do protezy. Protezy szkieletowe stosuje się u Pacjentów w sytuacji, gdy nie jest możliwe leczenie mostami protetycznymi lub implantami. Czas oczekiwania na protezę to około 3 wizyty u lekarza protetyka, podczas których wykonujemy:

 • wyciski, po ocenie uzębienia przez lekarza stomatologa,
 • przymiarkę metalowej części protezy, rejestrację zwarcie, dobór koloru,
 • przymiarkę gotowej protezy, ewentualne poprawki.

Protezy zębowe na implantach

Gdy tradycyjna proteza ma problemy z dopasowaniem i utrzymaniem (najczęściej Pacjenci określają to jako „luźna” proteza, która ma tendencje do przesuwania się lub wypadania, co wynika z odkształcania się dziąseł wraz upływem czasu), korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się odbudowa zębów protezą opartą na implantach. Protezy zębowe oparte na implantach wymagają wszczepienia 4 implantów. Na nich za pomocą łączników typu lokatory/zatrzaski mocowana jest proteza. Implanty umożliwiają wykonanie górnej protezy bez płyty podniebiennej. Poprawia się czucie smaku, jest więcej miejsca dla języka. Protezy na implantach to dobre rozwiązanie dla Pacjentów, którzy wcześniej nie byli zadowoleni z użytkowania protez wyjmowanych.

 • Protezy zębowe oparte na implantach zapewniają lepsze dopasowanie oraz wyższą stabilność niż rozwiązanie konwencjonalne.
 • Implanty pełnią rolę zakotwienia dla precyzyjnych elementów retencyjnych umocowanych w protezie.
 • Istnieją różne rodzaje elementów i systemów retencyjnych wszystkie działające z korzyścią dla utrzymania protezy.
 • Protezy zębowe na implantach są wyciągane dla przeprowadzenia codziennych zabiegów higienizacyjnych.

Alternatywą do wyjmowanej protezy jest proteza zębowa oparta na 4 lub 6 implantach. Taka proteza jest cementowana lub przykręcona do implantów na stałe. Takie rozwiązanie jest wygodne i komfortowe, pozostaje bezpiecznie na miejscu, wygląda naturalnie i wymaga mniej uwagi w codziennym użytkowaniu i pielęgnacji.