Protetyka

Protetyka w klinice Luxdentic obejmuje pełen zakres zabiegów, których celem jest odbudowa zniszczonych, utraconych lub uszkodzonych zębów, przywrócenie ich naturalnego wyglądu i funkcji oraz poprawienie estetyki zębów.

Protetyka to zbiór bardzo precyzyjnych procedur stomatologicznych – aby efekty takiego leczenia były w pełni skuteczne, nasi lekarze to doświadczeni specjaliści, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w kursach i szkoleniach na temat najnowszych metod leczenia w protetyce oraz korzystają z najnowszych technologii wykonywania prac protetycznych.

Protetyka w Luxdentic to szeroki zakres odbudowy zęba od korony, mostu czy odbudowy na implantach aż po odbudowę zębów po leczeniu kanałowym jak onlay, inlay czy overlay, a także licówki.

Odbudowy pojedyncze typu korona są pełnoceramiczne bez metalowej podbudowy, mają bardziej naturalny wygląd, a także są bardziej naturalne i zdrowsze dla naszego organizmu. Odbudowy typu most są wykonywane na podbudowie cyrkonowej, uznawanej obecnie za najbardziej estetyczną.

Aby przekonać się o skuteczności leczenia protetycznego w Luxdentic, zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy protetyków. Umówienie wizyty: tel. 530-330-530.

W zabiegach protetycznych stosujemy:

Korona to cienka osłonka na ząb wykonana z porcelany, stosowana w sytuacji, gdy bardzo zniszczony przez próchnicę ząb jest odbudowany dużymi wypełnieniami, nie zapewniającymi anatomicznego kształtu ani odpowiedniej estetyki.

Korony zaleca się stosować na zęby martwe po leczeniu kanałowym (korony maskują przebarwienia oraz wzmacniają bardziej kruche niż w przypadku zęba żywego tkanki).

Korona jest indywidualnie dobierana i dopasowywana do warunków anatomicznych pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.

Korona porcelanowa wymaga zeszlifowania zęba na obwodzie (1 mm), tak aby stworzyć miejsce na porcelanę, dlatego rzadko stosuje się to rozwiązanie na zęby żywe. Korony można stosować również na zęby żywe. W takim przypadku stomatolog wykorzystuje cieńsze i nie wymagające dużej preparacji korony porcelanowe bez podbudowy. Ze względu na ich całkowitą przezierność korony te stosuje się na mocne, nieprzebarwione zęby.

W naszych klinikach wykorzystujemy w leczeniu protetycznym korony porcelanowe oraz cyrkonowe, bardzo wytrzymałe i estetyką zbliżone do naturalnego zęba.

Protezy całkowite stosuje się u Pacjentów w sytuacji bezzębia. Wykonujemy je z akrylu bezpiecznego dla błony śluzowej jamy ustnej. Czas wykonania protezy rozkłada się na około 4 wizyty u lekarza protetyka, podczas których wykonujemy:

 • wyciski na łyżkach metalowych,
 • wyciski na indywidualnie przygotowanych dla Pacjenta łyżkach, ustala się wysokość zwarcia oraz dobiera kolorystykę,
 • przymierza się protezę próbną i Pacjent ocenia pierwsze efekty,
 • Pacjent otrzymuje gotową protezę oraz instrukcje użytkowania od lekarza.

Proteza szkieletowa to taka, która uzupełnia częściowe braki zębowe. Proteza szkieletowa składa się z metalowego członu oraz akrylowych elementów imitujących dziąsła i zęby. Niektóre protezy szkieletowe dodatkowo są zbudowane z klamrami, które umożliwiają większy komfort użytkowania. Płyta metalowa w protezie jest ograniczona do niezbędnego minimum, dzięki czemu Pacjent dużo szybciej przyzwyczaja się do protezy.

Protezy szkieletowe stosuje się u Pacjentów w sytuacji, gdy nie jest możliwe leczenie mostami protetycznymi lub implantami. Czas oczekiwania na protezę to około 3 wizyty u lekarza protetyka, podczas których wykonujemy:

 • wyciski, po ocenie uzębienia przez lekarza stomatologa,
 • przymiarkę metalowej części protezy, rejestrację zwarcie, dobór koloru,
 • przymiarkę gotowej protezy, ewentualne poprawki.

Licówki to cienkie płatki wykonane z kompozytu lub porcelany, stosowane do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych. Licówki umożliwiają pokrycie rozległych wypełnień, zmianę kształtu zęba, usunięcie przebarwień (np. po antybiotykoterapii), wydłużenie lub poszerzenie zęba, zamknięcie diastemy (szczeliny między jedynkami).

Licówki kompozytowe wykonywane są przez lekarza bezpośrednio w gabinecie lub przez technika w laboratorium protetycznym, po częściowym oszlifowaniu zęba i pobraniu wycisku podczas pierwszej wizyty. W trakcie drugiej wizyty lekarz przykleja licówkę za pomocą trwałego cementu dentystycznego.

Dzięki licówkom eliminujemy estetyczne niedoskonałości zębów (kolor, kształt, długość, uzupełnienie brakujących fragmentów). Zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor, i są nie do odróżnienia od naturalnych bez licówek.

 Wskazania do zastosowania licówek to:

 • przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: po kuracji antybiotykowej, po leczeniu kanałowym,
 • niedorozwój szkliwa i zębiny,
 • niekosmetyczne wypełnienia zębów przednich,
 • ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych,
 • diastemy (szpary) między zębami,
 • wydłużenie startych patologicznie zębów,
 • zdecydowana zmiana koloru zębów.

Przeciwwskazania:

 • zła higiena jamy ustnej,
 • parafunkcje zwarciowe np.: bruksizm.

Inlay (wkład) i onlay (nakład) to wypełniania umieszczane w koronie zęba, stosowane zazwyczaj w przypadku ubytków znacznej wielkości. Inlay/onlay stanowią alternatywne rozwiązanie dla wypełnień wykonanych tradycyjną metodą.

Stosuje się je wewnątrz zęba, w miejscu tradycyjnego wypełnienia kompozytowego. Tego typu wypełnienia umożliwiają wykonanie dokładnej rekonstrukcji anatomicznego kształtu zęba.

Onlay/inlay wykonywany jest na podstawie wycisku pobranego podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Technik protetyk z wycisku odlewa model gipsowy odzwierciedlający sytuację wewnątrzustną, modeluje wkład, utwardza i poleruje, a gotowa praca na kolejnej wizycie jest umieszczana w jamie ustnej Pacjenta.

Onlay/inlay wyglądem przypomina wypełnienie wykonane w jednym kawałku. Wskazania do zastosowania wkładu to duże braki tkanek zęba po leczeniu próchnicy lub po leczeniu kanałowym. Ze względu na swoje uniwersalne właściwości najczęściej wykorzystywanym materiałem jest porcelana, która jest bardziej trwała i estetyczna od kompozytów.

Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, wiernie odtworzony, szczególnie dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu struktur anatomicznych.

Korzyści z odbudowy typu inlay/onlay:

 • możliwość odbudowy anatomicznego kształtu i wielkości zęba,
 • dużo większa wytrzymałość (odporność na ścieranie) w porównaniu z tradycyjnym wypełnieniem (plombą),
 • duża estetyka wypełnienia,
 • nie ulegają przebarwieniom,
 • nadają się do rekonstrukcji dużych ubytków.

Most to stała proteza uzupełniająca brak od jednego do kilku zębów. Szpary pozostałe po brakujących zębach powodują rotację pozostałych zębów lub ich przesunięcie do wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem.

Zaburzenia zgryzu spowodowane brakującymi zębami mogą także być przyczyną chorób dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego. Most zbudowany jest z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach, którymi są naturalne zęby (korzenie) otaczające lukę lub implanty. Elementami mocującymi mogą być wkłady koronowe, koronowo – korzeniowe lub korony.

W trakcie leczenia kanałowego, w efekcie opracowania zęba w procesie leczenia, dochodzi do utraty sporej części tkanek twardych, czyli korony zęba. W efekcie korona własna zęba jest pozbawiona znacznej części twardych tkanek, niejako pusta w środku. Po leczeniu endodontycznym konieczna jest jak najszybsza, trwała rekonstrukcja zęba ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej i pustej w środku korony zęba. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji kanałów oraz mechanicznym urazom leczonego zęba, np. pęknięciu czy złamania korony zęba lub nawet korzenia.

W Luxdentic wykonujemy odbudowy zęba:

 • Odbudowa materiałem kompozytowym, jeśli ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiedniej ilości. Wówczas do odbudowy zęba wykorzystuje się typowe wypełnienie kompozytowe, czyli tzw. plombę. Jednak w większości przypadków nie jest już możliwe odbudowanie korony zęba za pomocą materiału kompozytowego.
 • Inlay(nakład)/onlay(wkład) porcelanowy, kiedy mamy do czynienia z dużymi brakami tkanek zęba po leczeniu kanałowym. Ząb odbudowany dzięki inlayom i onlayom jest odporny na ścieranie, wiernie odtworzony, szczególnie dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu struktur anatomicznych.
 • Odbudowa za pomocą wkładu z włókna szklanego i osadzonej na nim korony ceramicznej. Korona jest najtrwalszym rozwiązaniem po leczeniu kanałowym, zalecamy naszym Pacjentom wykonanie korony na zęby martwe po leczeniu kanałowym –  korony maskują przebarwienia oraz wzmacniają bardziej kruche niż w przypadku zęba żywego tkanki). Korona jest indywidualnie dobierana i dopasowywana do warunków anatomicznych pacjenta. Po jej wykonaniu ząb wygląda naturalnie, estetycznie i nie można go odróżnić od pozostałych.