Wybielanie nakładkowe to metoda wybielania zębów, którą Pacjent przeprowadza sam w domu, po wcześniejszej wizycie w gabinecie i konsultacji ze stomatologiem. Wybielanie nakładkowe to metoda w pełni bezpieczna, której skuteczność sięga około 90%. Pozwala wybielić zęby o kilka odcieni w ciągu kilku dni.
Wybielanie nakładkowe usuwa przebarwienia jedynie z zębów żywych. Wszystkie wypełnienia (plomby), uzupełnienia protetyczne (np. licówki) oraz korony nie zmieniają pod jej wpływem swojego koloru. Dlatego zaleca się wykonanie wybielania nakładkowego przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, koron, czy licówek, aby móc dopasować ich barwę do tej osiągniętej po zabiegu wybielania zębów. Warunkiem uzyskania najlepszych efektów wybielania nakładkowego jest również odczekanie dwóch tygodni od zabiegu, aby zagwarantować optymalny czas na ustabilizowanie się koloru zębów.

Na czym polega zabieg?
Wybielanie nakładkowe rozpoczyna się od pobrania od Pacjenta wycisku szczęki i żuchwy. Na podstawie wycisku Pacjent otrzymuje silikonowe, indywidualnie wykonane nakładki z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający Opalescence. Tak przygotowane nakładki, które na następnej wizycie w gabinecie są precyzyjnie dopasowywane, zakłada się na noc. Dentysta instruuje Pacjenta, jak prawidłowo należy to zrobić: żel należy nakładać na wewnętrzną powierzchnię przednich ścianek nakładki, by wybielaniu poddać przednią część zębów – widoczną dla innych osób. Pacjenci, po odpowiednim przeszkoleniu, sami nakładają żel wybielający do nakładek w domu. Metodę tą zaleca się do wybielania zębów żywych i martwych.
Jaki jest efekt zabiegu?
Po zabiegu zęby są wybielone nawet o kilka odcieni. Duże rozjaśnienie zębów uzyskuje się już po pierwszej nocy. Wybielanie trwa od 7 do 10 dni, a efekt utrzymuje się około 1,5-2 lata (w zależności od diety, zabiegów higienizacyjnych oraz palenia tytoniu). Uzupełnienia protetyczne (np. korony i mosty) oraz wypełnienia (plomby) pozostają nie zmienione. W razie potrzeby, po ustabilizowaniu się koloru (co trwa zwykle od 10 do 14 dni), stomatolog może wymienić uzupełnienia (korony, plomby, licówki) dobierając odpowiedni, jaśniejszy kolor. W czasie wybielania u kilku procent Pacjentów występuje przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno, ustępująca w ciągu jednego do trzech dni po zakończeniu kuracji.
Zalety wybielania nakładkowego:
- zupełny brak lub niewielka nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury w trakcie wybielania
- po zakończeniu wybielania nakładki mogą być wykorzystane do ponownego wybielania
- Pacjent sam decyduje o stopniu rozjaśnienia zębów regulując to czasem wybielania.
Wady wybielania nakładkowego:
- słabsze rozjaśnienie zębów w stosunku do metody natychmiastowej (wybielanie lampą BEYOND)
- czasochłonne – minimum 7 dni
- zalecana jest duża ostrożność przy samodzielnym wykonywaniu zabiegu, ponieważ przy nieuważnym posługiwaniu się żelem wybielającym istnieje ryzyko poparzenia tkanek miękkich jamy ustnej.